Acıbadem Maslak Hastanesi Nöroloji Bölümü ve Migren Tedavi Merkezi +90 (212) 304 39 78 elif.aydinlar@acibadem.com.tr

Baş Ağrısı

Migren: Migren şiddetli bir baş ağrısı tipi olup , baş ağrısına ses, ışık, koku hassasiyeti  eşlik edebilir. Ağrı, başın yarısını ya da her iki yanını kaplayabilir ve  hareket etmekle şiddetlenebilir. Çoğunlukla  zonklayıcıdır. Eğer migrenli bir aile üyesi varsa, diğer bireylerde de görülme sıklığı artar. Açlık, adet görme, keskin koku, bazı gıdalar,  fazla ya da az uyku, hava değişimleri gibi birçok sebep ağrıyı tetikleyebilir. Bazı kişilerde ağrı öncesinde parlak ışık görme, vücutta uyuşma, konuşmada yavaşlama gibi kısa süreli bulgular gelişir ve bu bulgulara  “Aura” denir. Ağrı atakları ayda 3-4 kezden fazla görülüyorsa, hekiminiz,  sadece ağrı kesici değil, önleyici tedavi başlayabilir.

Gerilim tipi baş ağrısı : Bu baş ağrısı tipinde hastalarımız, çoğunlukla, başlarını bant gibi çevreleyen bir ağrıdan söz ederler. Ağrı hafif ya da orta derecelidir ve nadiren şiddetlenir. Bulantı ve ışık hassasiyeti görülmez. Ağrı bazen günlerce sürebilir. Ağrıya boyun ve sırt ağrısı eşlik edebilir. Aşırı yorgunluk, stres, depresyon, kötü duruş gibi sebepler ağrıyı ortaya çıkarabilir.

 Küme tipi baş ağrısı: Özellikle mevsim dönümlerinde ortaya çıkan bir baş ağrısı türüdür. Göz ve çevresinde şiddetli, oyucu bir  ağrı olarak kendini gösterir. Onbeş dakika sürebileceği gibi, 3 saatte de sonlanabilir. Eş zamanlı olarak aynı taraf göz kapağında şişme, gözde kızarma, yaşarma, burunda akıntı ya da tıkanma gelişebilir. Ağrı genellikle günün belirli saatlerinde ortaya çıkar. Bazen gün içinde birkaç kez ortaya çıkabilir.  Bu ağrı türü oksijen solumakla çoğu zaman hızla düzelir.

Küme baş ağrısı dönemi başladığında hekiminiz size öneyici tedavi başlayabilir.

Daha fazla bilgi için lütfen sayfamızı ziyaret edin: https://www.acibadem.com.tr/acibadem-de/migren-tedavisi/